Poznáte to, vyplniť deťom zmysluplne čas je niekedy náročné. Škôlka, škola, voľnočasové aktivity – pre svoje dieťa chceme to najlepšie. Rovnako aj mamy detí s Downovým syndrómom, ktoré to majú ešte o čosi ťažšie. Vďaka občianskemu združeniu UP-Down syndrom môžu prežívať aj tieto deti plnohodnotné detstvo.
Čo robíme?
Združenie UP-Down syndrom vzniklo v apríli 2007 a v súčasnosti združuje 32 rodín, súčasťou ktorých sú mentálne znevýhodnené deti s Downovým syndrómom vo veku od niekoľkých mesiacov až po 22 rokov. Združenie sa orientuje najmä na vzájomnú pomoc a spolupatričnosť rodín, okrem množstva iných aktivít organizuje aj rekondičné pobyty a zabezpečuje kurzy najrôznejšieho charakteru – od hipoterapie cez grafomotoriku a logopédiu až po plávanie. Dôležitou časťou činnosti združenia je aj integrácia detí s Downovým syndrómom do škôlok a škôl. UP-Down syndrom organizuje tiež voľnočasové aktivity pre deti, veľkej popularite sa teší Divadlo Dúhadlo, ktoré pôsobí od roku 2006. Sekundárne je tento detský divadelný súbor určený aj pre intaktných súrodencov, vďaka čomu vzniklo už sedem veľmi zaujímavých autorských predstavení.
Spolu to ide lepšie
Všetci sa občas potrebujeme „dať dokopy“ a veľakrát obyčajný víkend nestačí. V prípade rodín so znevýhodneným dieťaťom nejde „iba“ o oddych, ale o zmysluplné využitie voľného času, kde sa môžu rodiny navzájom zblížiť a niečo nové sa naučiť. Vďaka Nadácii ČSOB a jej podpore sa deti zo združenia UP-Down syndrom zúčastnili už na štyroch predĺžených víkendoch: predĺžený víkend „Športujeme, zdravo jeme“ bol zameraný na posilnenie návykov súvisiacich so zdravým životným štýlom celej rodiny, pobyt s názvom „Ja, veľkáč“ pre deti s Downovým syndrómom a ich súrodencov upevňoval samostatnosť a rozvíjal dôležité životné zručnosti, za názvom „Ja a môj brat“ sa skrýva sústredenie pre deti z Divadla Dúhadlo a napokon v uplynulom roku bol podporený opäť pobyt pre celú rodinu „Na baňu klopajú“ so zameraním na pohyb v prírode. Takéto akcie veľmi pomáhajú nielen samotným deťom, ktoré tak majú možnosť aj tu upevňovať svoje priateľstvá, odpočinúť si a naučiť sa veci potrebné pre každodenný život. Rodičom pomôžu nadviazať vzťahy s inými rodičmi, ktorí sa ocitli v rovnakej situácii, pretože zistenie, že v tom nie sme sami, často pomôže viac než čokoľvek iné.
Článok bôl pôvodne uverejný v časopise Evita, v októbri 2018. Autor: Alexandra König